Film in Norway and Germany, eveniment dedicat cinematografiei și relațiilor norvegiano-germane în acest domeniu

Iubitorii de film sunt așteptați sâmbătă, 19 noiembrie, de la ora 10:00, la un eveniment dedicat cinematografiei și relațiilor norvegiano-germane în acest domeniu.

Evenimentul îl va avea ca invitat pe editorul și criticul de film 𝗝𝗮𝗻 𝗘𝗿𝗶𝗸 𝗛𝗼𝗹𝘀𝘁 (𝗡𝗼𝗿𝘃𝗲𝗴𝗶𝗮) și se va desfășura în amfiteatrul III.12, Facultatea de Litere, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

PROGRAM:

• 𝗣𝗿𝗲𝗹𝗲𝗴𝗲𝗿𝗲: “𝘛𝘩𝘦 𝘎𝘦𝘳𝘮𝘢𝘯 𝘐𝘯𝘧𝘭𝘶𝘦𝘯𝘤𝘦 𝘰𝘯 𝘕𝘰𝘳𝘸𝘦𝘨𝘪𝘢𝘯 𝘍𝘪𝘭𝘮. 𝘗𝘢𝘴𝘵 𝘢𝘯𝘥 𝘗𝘳𝘦𝘴𝘦𝘯𝘵 𝘙𝘦𝘭𝘢𝘵𝘪𝘰𝘯𝘴 𝘉𝘦𝘵𝘸𝘦𝘦𝘯 𝘵𝘩𝘦 𝘛𝘸𝘰 𝘊𝘰𝘶𝘯𝘵𝘳𝘪𝘦𝘴 𝘪𝘯 𝘵𝘩𝘦 𝘍𝘪𝘭𝘮 𝘍𝘪𝘦𝘭𝘥”. Prezintă: Jan Erik Holst (editor şi critic de film, Norvegia).
  • 𝗣𝗿𝗲𝘇𝗲𝗻𝘁𝗮𝗿𝗲 𝗱𝗲 𝗰𝗮𝗿𝘁𝗲: Jan Erik Holst (red.), 𝘛𝘰 𝘭𝘪𝘷 – 𝘡𝘸𝘦𝘪 𝘓𝘦𝘣𝘦𝘯, Bokbyen Forlag, 2019.
  • 𝗣𝗿𝗼𝗶𝗲𝗰𝘁̦𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗳𝗶𝗹𝗺: 𝘋𝘰𝘶𝘢̆ 𝘷𝘪𝘦𝘵̦𝘪 (Germania & Norvegia, 2012, 97 minute, subtitrat în limba engleză).

Partenerii evenimentului sunt: NORLA (Norwegian Literature Abroad), Ambasada Regatului Norvegiei în România, Institutul norvegian de film și Centrul Cultural German Iași.

Evenimentul se va desfășura în limba engleză.