Zilele Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” Iaşi

La începutul lunii noiembrie, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” și Fundația Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” organizează o serie de manifestări menite să omagieze excelenţa profesională şi continuitatea academică.

Cunoscută sub denumirea Zilele Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” Iaşi (7-11 noiembrie 2022), seria de evenimente constituie un moment festiv, dar şi un prilej pentru dezbaterea unor teme actuale din domeniul științei informării și documentării. Ediția din acest an se desfășoară sub titlul Biblioteca – știință și cultură.

În calendarul evenimentelor sunt cuprinse activități precum: club de lectură pentru copii, expoziție de carte, concert cameral, dezbateri profesionale, prezentări de carte, concurs pentru utilizatori.

În intervalul 7 – 11 noiembrie, vizitatorii Palatului Fundației vor putea admira o expoziție de excepție: „Iașul – istorie și legendă”, organizată de Departamentul de Colecții Speciale, în cadrul Proiectului „Restaurare și reabilitare a clădirii monument istoric Biblioteca Centrală Universitară «Mihai Eminescu» Iași. Vernisajul va avea loc luni, 7 noiembrie, la ora 13.00, în spațiul expozițional de la etajul I al sediului central. Va lua cuvântul dr. Florin Cîntic, director al Arhivelor Naționale din Iași.

Luni, 7 noiembrie, iubitorii de muzică de clasică sunt invitați la un concert cameral extraordinar susținut de cvartetul Ad Libitum, de la Filarmonica „Moldova” din Iași. Recitalul se va desfășura în Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu”, la ora 19.00.

Marți, 8 noiembrie și joi, 10 noiembrie, între orele 13.00 – 15.00, în sala „B.P. Hasdeu”, vor avea loc prezentări ale unor apariții editoriale recente, semnate de angajați ai Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu”.

Miercuri, 9 noiembrie, între orele 13.00 – 15.00, în sala „B.P. Hasdeu”, sunt prevăzute dezbateri tematice de interes pentru bibliotecarii ieșeni.

Conferința Domnului Academician Bogdan C. Simionescu de vineri, 11 noiembrie, în Aula BCU, intitulată „Știință și cultură”, va încheia suita de evenimente ce marchează, în acest an, celebrarea Zilelor Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu”.

În perioada 7-10 noiembrie 2022, au fost pregătite și activități dedicate utilizatorilor BCU Iaşi. Aceștia au ocazia să participe la un concurs inedit, ajuns la a treia ediţie, intitulat „Vânătoarea de comori ştiinţifice”. Concursul se desfăşoară online, iar pentru a descoperi comorile şi a câştiga premiile puse în joc, participanţii trebuie să urmeze instrucţiunile postate în pagina dedicată evenimentului. Cele 5 premii, constând în bani şi cărţi, sunt oferite de Fundaţia Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” Iaşi. Numele câştigătorilor vor fi anunţate joi, 10 noiembrie 2022, pe pagina de Facebook a instituţiei. Premierea câştigătorilor va avea loc vineri, 11 noiembrie 2022, de la ora 13.00, în Aula BCU Iaşi.

În ultima zi a evenimentului, BCU Iaşi îi premiază pe cititorii cu cele mai multe publicaţii tradiționale consultate în anul 2022, atât în unitatea centrală, cât şi în bibliotecile filiale. Premiile constau în cărţi şi materiale promoţionale cu BCU.

Printre invitați se numără personalități ale vieții publice și academice, bibliotecari, cercetători, studenți și alți iubitori ai cărții.