HCL Technologies angajează

Compania HCL Technologies angajează Junior Digital Engineer și  Junior Cloud Engineer

JUNIOR DIGITAL ENGINEER

Descrierea postului:

  • Vei beneficia de formare intensivă oferită de Academia de Inginerie digitală și de date din cadrul HCL, vei putea explora și alege dintr-o serie de oportunități în dezvoltarea și implementarea platformelor.
  •  Formare/expunere practică la cele mai noi tehnologii digitale.
  •  Expunere la dezvoltarea agilă de programe și la practici de livrare de top în domeniu
  • Adoptarea celor mai bune practici de codificare și de testare unitară, prin implementarea în același timp a unor îmbunătățiri și funcții noi, conform cerințelor, specificațiilor și programului clientului.
  • Remedierea, eliminarea și rezolvarea erorilor din codurile produselor pentru a facilita performanța produsului (rezolvarea defecțiunilor).

Cunoștințe de software

Căutăm candidați cu:

  • Noțiuni de bază solide în programare
  • Experiență practică în limbaje de programare (unul sau mai multe dintre) Java, Python, C# și tehnologia datelor
  •  Experiență practică în cadre / biblioteci frontend (unul sau mai multe dintre) Java script,
    Angular, React.JS

Cerințe:

  • Cursuri universitare sau postuniversitare în domeniul științelor informatice absolvite în 2021 sau 2022

Oferta:

  • Salariu competitiv cu beneficii furnizate pe parcursul procedurii de selecție
    Poziție de nivel junior :
    1 poziție disponibilă (Inginer software)
  • Trimite Cv-ul la: josepedro.borge@hcl.com

 CLOUD JUNIOR ENGINEER

  • Responsabil de managerierea cererilor pentru servicii/Break fix, puse intr-o coada de asteptare de către client.
  • Analiza, diagnoza si rezolvarea incidentelor Break fix si problemelor din sistemele cloud.
  • Implementarea upgrade-urilor necesare pe sistemele
    cloud.
  • Colaborarea cu diferiti administratori de sistem si aplicatie pentru troubleshooting si prevenirea nefunctionarii sistemelor.
  • Asistarea in migrarea aplicatiilor multi-tier complexe pe platformele cloud.
  • Asigurarea satisfacerii nevoilor clientului si rezolvarea
    cerintelor intr-un mod profesional.
  • Troubleshooting-ul problemelor tehnice si gestionarea apelurilor, chat-urilor si email-urilor cu clientii.
  • Diagnoza si rezolvarea rapida a problemelor provenite din sistemele Windows/Linux, baze de date si aplicatii pentru a minimiza timpul de nefunctionare
  • Instalarea, actualizarea si troubleshooting-ul sistemelor
    IT.
  • Managerierea conturilor utilizatorilor pe servere si
    domenii.

Skill-uri cerute:

  • Preferabil a avea orice din urmatoarele certificari:
    Microsoft Certified: Azure Fundamentals, Microsoft Certified : Azure Administrator Associate, Associate AWS Certified Cloud Practitioner.
  • Intelegerea sistemelor IT si a componentelor de tip: Sisteme de operare Unix si Windows & baze de date (Oracle, SQL, etc..)
  • O buna intelegere a (IaaS/PaaS/SaaS) si a modelelor cloud/solutii DevOps
  • Intelegerea ITIL si procesul Agile si familiarizarea cu arhitectura Client/Server
  •  Experienta practica si intelegerea sistemelor de operare Unix si Window

Cerinte:

  • Facultate absolvita in 2021 sau 2022 in domeniul IT.

Oferta:

  • Salariu competitiv
  • Dezvoltarea carierei tale
  • Contract permanent
  • Asigurare medicala privata

Data de incepere:

  • 1 Octombrie 2022
  • Trimite CV catre: josepedro.borge@hcl.com