Hackathon de inteligență artificială (IA) pentru digitizarea automată a scrierilor vechi românești.

În perioada 6-10 Septembrie 2022, colectivele reunite ale grupurilor de limbaj natural din cadrul Institutului de Informatică Teoretică al Academiei Române, Filiala Iași, Facultății de Informatică a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, alături de comunitatea OSC- Hackathons.ro, lansează o provocare adresată studenților de profil tehnic (informatică, automatizări și calculatoare): hackathon de inteligență artificială (IA) pentru digitizarea automată a scrierilor vechi românești.

• Activitatea se va desfășura în laboratoarele Facultății de Informatică din Iași, din strada Berthelot, nr. 16, cu posibilitatea de a accepta și un număr de participări online, pe motive bine motivate. Mai multe detalii despre competiție regăsiti aici!