Simpozionul Internaţional „Explorări în tradiţia biblică românească şi europeană”, ediția a XI-a

În perioada 16-18 iunie 2022, se va desfăşura ediţia a XI-a a Simpozionului Internaţional «Explorări în tradiţia biblică românească şi europeană», organizat de Centrul de Studii Biblico-Filologice «Monumenta linguae Dacoromanorum», din cadrul Institutului de Cercetări Interdisciplinare al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, în colaborare cu Asociaţia de Filologie şi Hermeneutică Biblică din România, Institutul de Filologie Română „A. Philippide” şi Mitropolia Moldovei şi Bucovinei. Specialişti în studii biblice din diferite centre universitare din ţară şi din străinătate vor dezbate diferite aspecte ale problematicii complexe a editării, traducerii, circulaţiei şi receptării textelor sacre în limba română şi în alte limbi, vechi sau moderne.

Ediţia se desfăşoară cu prezenţă fizică la Palatul Mitropolitan şi online – via ZOOM.

Programul simpozionului poate fi consultat aici.

Sesiunea inaugurală va include un moment dedicat studiilor biblice la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, la care vor participa: Î.P.S. dr. Teofan SAVU, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei; CS II dr. Mihaela MOCANU, Director al Institutului de Cercetări Interdisciplinare, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi; Pr. prof. dr. Ion VICOVAN, Decan al Facultăţii de Teologie Ortodoxă, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi; Prof. dr. Eugen MUNTEANU, Coordonator al Centrului de Studii Biblico-Filologice „Monumenta linguae Dacoromanorum” (moderator).

Acesta este urmat de trei conferinţe plenare. Între conferenţiari se numără unii dintre cei mai importanţi specialişti în filologie biblică: Tatjana Subotin-Golubović (University of Belgrade), Jerzy Ostapczuk (Christian Theological Academy in Warsaw), Ioan Chirilă (Universitatea „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca).

Mai multe detalii găsiți pe pagina oficială a evenimentului aici.