Expoziție dedicată lui Theofil Simenschy la Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iași

Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iaşi organizează luni, 6 iunie 2022, în Sala „B.P. Hasdeu”, o expoziție dedicată profesorului Th. Simenschy, prilejuită de împlinirea a 130 de ani de la naşterea filologului ieşean şi de venirea la Iaşi a Excelenţei Sale, Ambasadorul Indiei în România, domnul Rahul Shrivastava, care participă la conferința „Simenschy şi India” organizată de Ministerul Afacerilor Externe al României, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iași. Expoziția, realizată în parteneriat cu Biblioteca Academiei Române – Filiala Iaşi, reuneşte câteva dintre lucrările şi studiile de filologie clasică şi indianistică ale savantului, traduceri din literatura sanscrită, scrisori şi manuscrise din colecțiile celor două biblioteci. Acestea pot fi răsfoite accesând site-ul www.bcu-iasi.ro.