Eveniment dedicat Centenarului Încoronării Regelui Ferdinand I și a Reginei Maria la BCU

Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”, Facultatea de Istorie din cadrul Universităţii Alexandru Ioan Cuza din Iaşi şi Arhivele Naţionale ale României – Filiala Iaşi vă invită luni, 16 mai 2022, de la ora 12, în Aula Palatului Fundației Universitare „Regele Ferdinand I” (Str. Păcurari, nr. 4), la evenimentul dedicat aniversării celor 100 de ani de la încoronarea lui Ferdinand I și a Mariei ca Regi ai României Întregite.

Programul manifestărilor cuprinde vernisarea expoziției foto-documentare „Familia Regală la Iași. Suveniruri din cea de-a doua capitală, consacrată relației dintre familia suverană și orașul Iași de-a lungul timpului, și o conferință de înalt nivel științific, susținută prin participarea unor reputați specialiști ieșeni, dedicată momentului încoronării de la Alba Iulia, contextului intern și internațional, implicațiilor pe care acest important eveniment istoric le-a avut asupra societății românești, precum și rolului jucat de regii României în formarea și consolidarea statului român.

Mai multe detalii despre eveniment puteți găsi pe pagina oficială: http://www.bcu-iasi.ro/Familia-Regala-la-Iasi-Suveniruri-din-cea-de-a-doua-capitala