Curs facultativ „Deschiderea piețelor forței de muncă în Europa extinsă: drepturi, oportunități și amenințări”

Centrul de Studii Europene organizează în perioada 30 martie – 20 aprilie cursul facultativ „Deschiderea piețelor forței de muncă în Europa extinsă: drepturi, oportunități și amenințări”.

Cursul este gratuit și se adresează studenților, indiferent de specializare, masteranzi, dar și altor persoane interesate de tematică.

Cursul include prelegeri despre mecanisme de funcționare, drepturi, libertăți și oportunități prezente pe piața europeană a muncii.

Persoanele interesate se pot înscrie la acest curs pana pe 28 martie 2022 urmând procedura descrisă pe pagina web https://cse.uaic.ro/eures/curs_t2.htm.

Absolvenții cursului vor primi la final un certificat Jean Monnet.

Acest curs face parte din activitățile propuse de Centrul Studii Europene din cadrul Facultății de Drept a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Centrul de Documentare Europeană Jean Monnet, organizate în cadrul proiectului Jean Monnet Module on EU Interdisciplinary Studies: Widening Knowledge for a more Resilient Union | EURES (621262-EPP-1-2020-1-RO-EPPJMO).

Mai multe detalii găsiți pe site-ul CSE, la adresa: www.cse.uaic.ro.