Conferința internațională „Dezvoltarea Economico-Socială Durabilă a Euroregiunilor și a Zonelor Transfrontaliere”

Avem deosebita plăcere sa vă invităm la cea de a -17- a ediție a conferinței internaționale „Dezvoltarea Economico-Socială Durabilă a Euroregiunilor și a Zonelor Transfrontaliere”, ce va avea loc la data de 29 octombrie 2021, online sau la sediul institutului din Strada Codrescu nr. 2, Iasi.

Tematica propusă se axează pe următoarele domenii ale cunoaşterii: economie, sociologie, juridic, agricultură, silvicultură, mediu, geodezie, sănătate, învățământ, cultură, turism, artă, inginerie aplicată respectiv structurarea, fundamentarea, testarea și aplicarea unor noi modele matematice și strategii de dezvoltare a Euroregiunii Siret-Prut-Nistru.

Conferința este organizată de: Academia Română, Filiala Iaşi – Institutul de Cercetări Economice şi Sociale, ”Gheorghe Zane”- Colectivul de Cercetări Economice, Asociaţia “Euroregiunea Siret-Prut-Nistru”, S.C.Eastern Marketing Insights SRL, Universitatea de Stat „Alecu Russo”, Bălţi – Republica Moldova, Universitatea Cooperatist-Comercială, Chişinău, Republica Moldova

Se primesc rezumate si articole la adresa: conferintaespn2021@gmail.com

Rezumate: 01.06.2021

Lucrări în extenso: 01.09.2021

Articolele, în limbile română sau engleză vor fi publicate în volum, la o editură acreditată si recunoscuta de C.N.C.S.

Mai multe detalii găsiți pe pagina oficială a evenimentului.