Volum coordonat de un cadru didactic de la Facultatea de Biologie publicat în prestigioasa editură Springer

Volumul “Handbook of Halophytes. From Molecules to Ecosystems towards Biosaline Agriculture”,  al cărui editor-șef este Marius-Nicușor GRIGORE, conferențiar universitar asociat în cadrul Școlii doctorale a Facultății de Biologie a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași  și redactor în cadrul Editurii UAIC, a fost recent  publicat online de prestigioasa editură Springer.

Lucrarea reprezintă o resursă unică în ceea ce privește cunoașterea halofitelor (plante adaptate condițiilor de viață pe solurile sărate), fiind abordate subiecte importante legate de biologia acestora, inclusiv biochimie, genetică și genomică.

Handbook-ul reunește contribuțiile celor mai renumiți specialiști  din lume în domeniul halofitelor, fiecare subiect abordat fiind explicat în detaliu și examinat din diferite unghiuri. De asemenea, sunt oferite informații  despre utilizarea halofitelor, punând în evidență potențialul agriculturii biosaline într-un mediu aflat mereu în schimbare.

Cartea, care reunește 102 capitole, Marius-Nicușor GRIGORE fiind autor principal la 7 dintre acestea,  are 2800 de pagini și 520 de ilustrații și va fi tipărit  în vara acestui an, în trei volume.

Mai multe detalii despre volumul “Handbook of Halophytes. From Molecules to Ecosystems towards Biosaline Agriculture” pot fi consultate aici.