LANSARE DE CARTE & MASĂ ROTUNDĂ: Ideea europeană în filosofia românească (III)

Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași vă invită joi, 28 ianuarie 2021, ora 18.00, pe platforma online Google Meet, la masa rotundă cu tema Identitate și diferență culturală, prilejuită de lansarea volumului Ideea europeană în filosofia românească (III), coordonat de Ștefan Afloroaei și George Bondor, publicat la finele anului 2020 în colecția Sophia a Editurii UAIC.

Întâlnirea  va putea fi urmărită pe Google Meet accesând, la data și ora menționate mai sus, următorul link: meet.google.com/itv-dctg-tkm.

Invitații care vor vorbi cu această ocazie sunt coordonatorii volumului, Ștefan Afloroaei și George Bondor, cu participarea autorilor prezenți în volum, Anton Adămuț, Petru Bejan, Corneliu Bîlbă, Dan Chițoiu, Liviu Costin, Florin Crîșmăreanu, Cristinel Munteanu, Gerard Stan și Ioan Alexandru Tofan.

Partenerii instituționali ai acestui eveniment sunt Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Editura UAIC și Centrul de Hermeneutică, Fenomenologie și Filosofie practică din cadrul Facultății de Filosofie şi Știinţe Social-Politice.

Volumul Ideea europeană în filosofia românească (III) explorează probleme cum ar fi modele și tradiții occidentale în filosofia românească, identitate și diferență culturală sau receptarea gândirii europene în filosofia românească. Filosofii români analizați sunt Dimitrie Cantemir, Camil Petrescu, Emil Cioran, Constantin Noica, Petre Botezatu, Eugeniu Coșeriu, Gabriel Liiceanu. Sunt investigate modalități de receptare, uneori critică, a unor gânditori precum Maxim Mărturisitorul, Jan Baptista van Helmont, G.W.F. Hegel, Friedrich Nietzsche, Alfred Tarski și Wilbur Marshall Urban. Nu în ultimul rând, ideea europeană este tematizată în ipostaza ei artistică (reprezentările cu titlul Răpirea Europei), dar și sub forma diferențelor dintre spiritualitatea răsăriteană și cea apuseană, ambele prezente în cultura filosofică românească.