Festivalul Filmului Francez la Iași

Festivalul Filmului Francez revine la Iași între 23 și 27 septembrie, în Grǎdina Institutului Francez !
Sub deviza „Le film français au feminin”, ediția cu numărul 24 pune în valoare creaţia feminină din cinematografia franceză, prin filme care vor aduce în fața publicului actrițe și regizoare consacrate sau debutante, personaje feminine remarcabile și povești de neuitat.
Filmele sunt împărţite în trei secţiuni: „Focus tinere talente”, care aduce în prim plan noul val de cineaști aflaţi la primul sau al doilea lung-metraj, „Panorama” filmelor franceze ale anului, premiate în festivaluri prestigioase sau plebiscitate de public și „Săptămâna Cahiers du Cinéma: vive les insoumuses!”, concepută ca un omagiu adus muzelor nesupuse aflate atât în spatele camerei, cât şi în faţa acesteia.

Toate filmele sunt în franceză, subtitrate în limba română.

Trailerul Festivalului: http://bit.ly/spotFFF
Broșura program cu toate detaliile: http://bit.ly/BrosuraFFF

Intrarea este liberǎ, în limita celor 50 de locuri disponibile ! Ne vedem la film!
PROGRAMUL PROIECTIILOR

Miercuri, 23 septembrie, 20.30
CAMILLE de Boris Lojkine (dramǎ, 2019, 1h30)

Joi, 24 septembrie
20.00: ALICE GUY – scurt metraje (30 min)
20.30: ADIO ÎN NOAPTE de André Téchiné (dramǎ, 2019, 1h43)

Vineri, 25 septembrie
20.00: DELPHINE ȘI CAROLE, MUZE NESUPUSE de Callisto McNulty (documentar, 1h10)
21.45: REÎNTOARCEREA de Jessica Palud (dramǎ, 2020, 1h17)

Sâmbǎtǎ, 26 septembrie
20h30: VARDA BY AGNES de Agnès Varda (documentar, 2019, 1h56)

Duminicǎ, 27 septembrie, 20h30
ALICE ȘI PRIMARUL de Nicolas Pariser (comedie dramaticǎ, 2019, 1h43)
Proiecțiile vor avea loc cu respectarea regulilor sanitare.

Organizat de: INSTITUTUL FRANCEZ DIN ROMÂNIA (București, Iași, Cluj-Napoca ,Timișoara)

Prezentat de: ORANGE*
Parteneri: FUNDATIA GROUPE RENAULT*, GROUPAMA ASIGURĂRI, CARREFOUR

Parteneri media: TV5MONDE, RFI România, Observator Cultural, Radio Guerrilla, Radio România Cultural, Radio România Internațional, Phoenix Media, LiterNet, Ziarul Metropolis, IQads, Literomania, Munteanu Recomanda