„Noaptea Cercetătorilor”, un eveniment coordonat de UAIC

În data de 27 noiembrie 2020 va avea loc evenimentul european „Noaptea Cercetătorilor”, sub deviza “Doing Research at Midnight in ROmania – DoReMi-RO”.

Organizat în cadrul proiectului câștigat și în acest an de Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași – în calitate de coordonator al unui Consorțiu academic format din opt Universități și șapte Institute Naționale de Cercetare, evenimentul își propune să arate publicului ce înseamnă să fii cercetător și cât de interesantă și provocatoare este munca de cercetare.

Din anul 2005, când a avut loc prima ediție, și până în prezent evenimentul a atras câteva milioane de vizitatori.  Noaptea Cercetătorilor oferă oamenilor de ştiinţă posibilitatea de a se conecta cu publicul, iar publicului oportunitatea de a descoperi lumea științei și oamenii din spatele experimentelor inedite.

Activitatea se va desfășura în 24 de orașe din România și face parte din seria de evenimente finanţate de către Comisia Europeană prin Programul Cadru de Cercetare și Inovare H2020 (2014 – 2020), acțiunile Marie Sklodowska-Curie.

La nivel național, proiectul va fi implementat de Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în calitate de coordonator, în colaborare cu următorii parteneri:  Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu (ULBS), Universitatea de Vest din Timișoara (UVT),  Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB), Universitatea din Craiova (UCV), Universitatea din București (UB),  Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava (USV),  Universitatea Maritimă din Constanța (CMU),  Institutul Național de Cercetare pentru Fizica Laserilor, Plasmei și  Radiației, Măgurele (INFLPR),  Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului,  Măgurele (INCDFP),  Institutul de Fizică Atomică, Măgurele (IFA),  Institutul Național de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Materialelor,  Măgurele (INCDFM),  Institutul de Științe Spațiale, Măgurele (ISS), Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Optoelectronică,  Măgurele(INOE 2000) și Institutul Național de Fizică și Inginerie Nucleară „Horia Hulubei”,  Măgurele (IFIN-HH).

Proiectul se va derula pe o perioadă de opt luni și are un buget total de 95250 de euro.