Paneluri interactive online pentru orientarea educațională a elevilor de liceu

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează trei paneluri interactive online pentru orientarea educațională a elevilor de liceu

Elevii de liceu sunt invitați să afle mai multe informații despre facultățile Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în cadrul a trei paneluri interactive online. Aceste paneluri facilitează informarea corectă a elevilor de liceu cu privire la oferta educațională a Universității, înlocuind metodele clasice de interacțiune directă cu aceștia în cadrul evenimentelor organizate de către Universitate (ex.: Zilele Porților Deschise, Caravana UAIC, workshop-uri în licee etc.)

În timpul panelurilor elevii vor putea afla direct de la reprezentanții facultăților și de la specialiștii în orientarea în carieră informații despre facultăți, procesul de admitere, burse, activități extracurriculare, informații care vizează procesul de decizie privind alegerea traseului educațional viitor, viața de student, proiecte de colaborare între Universitate și mediul economic și sectorul public în vederea creșterii angajabilității studenților și absolvenților UAIC.

Fiecare dintre paneluri are o temă specifică, așa cum reiese din descrierea detaliată de mai jos:

Panelul „STEM pentru viitorul tău și al lumii” va avea loc joi, 26 martie, în intervalul 11:00-12:00 și va oferi ocazia liceenilor să afle răspunsuri la întrebările lor din partea profesorilor din facultățile în care se studiază științe exacte și științe ale naturii:

1. Facultatea de Biologie – Conf. univ. dr. Carmen GACHE
  2. Facultatea de Chimie – Lect. univ. dr. Alina Brândușa PETRE
  3. Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor – Prof. univ. dr. Teodora ROMAN
  4. Facultatea de Educație Fizică și Sport – Asist. univ. dr. Florin TROFIN
  5. Facultatea de Geografie şi Geologie – Lect. univ. dr. Mihai BULAI
  6. Facultatea de Fizică – Prof. univ. dr. Cristian ENĂCHESCU
  7. Facultatea de Informatică – Conf. univ. dr. Corina FORĂSCU
  8. Facultatea de Matematică – Prof. univ. dr. Răzvan LIȚCANU

Panelul „Construiește-ți viitorul cu și prin oameni” va avea loc marți, 31 martie, în intervalul 11:00-12:00 și va oferi ocazia liceenilor să afle răspunsuri la întrebările lor din partea profesorilor din facultățile în care se studiază științe umaniste:

1. Facultatea de Drept – Lect. univ. dr. Carmen MOLDOVAN
  2. Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice – Conf. univ. dr. Alexandru Ioan GRĂDINARU
  3. Facultatea de Istorie – Conf. univ. dr. Roxana CURCĂ
  4. Facultatea de Litere – Conf. univ. dr. Emanuela ILIE
  5. Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației – Asist. univ. dr. Octav CANDEL
  6. Facultatea de Teologie Ortodoxă – Pr. lect. univ. dr. Paul-Cezar HÎRLĂOANU
  7. Facultatea de Teologie Romano-Catolică – Pr. lect. univ. dr. Iosif IACOB

Panelul „Cum să-ți alegi facultatea” va avea loc vineri, 3 aprilie, în intervalul 11:00-12:00 și va aduce în fața liceenilor specialiști din cadrul Serviciului pentru Studenți și Absolvenți. De data aceasta liceeni sunt invitați să afle mai multe despre importanța autocunoașterii în procesul de decizie privind alegerea facultății la care vor studia și recomandări pentru fiecare categorie de factori care influențează aceste decizii, despre activitățile extracurriculare organizate de Universitate, despre proiectele realizate în colaborare cu angajatorii. Specialiștii invitați la acest panel sunt:

1. Diana CHIHAIA, Șef Serviciul pentru Studenți și Absolvenți
  2. Alma ANDREI, Șef Biroul de consiliere educațională și orientare în carieră
  3. Anca PĂDURARU, Psiholog la Biroul de consiliere educațională și orientare în carieră
  4. Șerban VORNICU, Șef Biroul Alumni și inserție pe piața muncii

Toate panelurile vor fi moderate de Șerban VORNICU, Șef Biroul Alumni și inserție pe piața muncii din cadrul Serviciului pentru Studenți și Absolvenți al UAIC.

Pentru a răspunde cât mai bine așteptărilor liceenilor a fost lansat un formular prin intermediul căruia pot fi adresate întrebări în avans: https://bit.ly/panel-UAIC. De asemenea, moderatorul va prelua și întrebările adresate în timpul panelurilor, pe pagina de Facebook a Serviciului pentru Studenți și Absolvenți. Întrebările pot fi atât generale, unde răspunsurile vor putea veni de la toți invitații, cât și specifice, unde răspunsurile vor veni de la profesori din facultățile vizate sau de la specialiști.

Cele trei paneluri sunt parte din evenimentele online organizate de Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași pentru Zilele Porților Deschise și pot fi urmărite la adresa http://www.uaic.ro/cursuri-deschise și pe pagina de Facebook a Serviciului pentru Studenți și Absolvenți (https://www.facebook.com/servicii.studentiUAIC).