Serviciul pentru Studenți și Absolvenți a organizat panelul de discuții „Cum fac primii pași către viitoarea mea carieră”

Serviciul pentru Studenți, Orientare în Carieră, Inserție Profesională și Alumni din cadrul UAIC a organizat Vineri, 12 aprilie 2019, în cadrul Congresului Național al Studenților de la Științe Social-Umaniste (Ediția a II-a), panelul de discuții „Step by step. Cum fac primii pași către viitoarea mea carieră”.

La eveniment au participat peste 150 de studenți de la diferite Universități din România, care studiază în domeniul Științelor Social-Umaniste (specializări: Resurse Umane, Științe Politice, Comunicare și Relații Publice, Filosofie, Relații Internaționale, Sociologie etc.), iar speakerii care au dat curs invitației la au fost următorii:

• Ioana Pavel, Head of PDR – Endava
  • Florentina Vasiliu, HR Cluster Lead & SSC – Conduent
  • Georgiana Olaru, Product Owner – Pentalog
  • Anca Teletin, Senior Operations Manager – Grapefruit UX Agency
  • Artur Gladuneac, Recruiter – Amazon
  • Diana Chihaia, Șef Serviciul pentru Studenți și Absolvenți – UAIC

Panelul de discuții a fost moderat de Șerban Vornicu, Șef Biroul alumni și inserție pe piața muncii – UAIC, iar discuțiile purtate cu speakerii au oferit studenților răspunsuri la următoarele curiozități legate de traseul profesional și piața muncii:

• care au fost experiențele din timpul studenției care i-au ajutat cel mai mult să se îndrepte spre domeniul în care activează?
  • cum percep în prezent piața muncii – din perspectiva angajaților tineri care se alătură echipelor din companiile pe care le reprezentată?
  • care ar fi principalele activități recomandate tinerilor, în timpul studenției, care să îi ajute la început de carieră?
  • cum evaluează un recruiter experiența de voluntariat a studenților? Ce este important să „aduni” într-un CV, pentru a te putea prezenta „relaxat” la un prim interviu de angajare?
  • cât de important este studiul limbilor străine în timpul facultății, pentru cei care vor să se alăture unei companii cu profil internațional?
  • cum trebuie să te prezinți la un prim interviu de angajare (atitudine, vestimentație, punctualitate etc.)?
  • este necesar să fiu prezent în mediile online, ca brand? Cum îmi construiesc (pe scurt și simplificat) o prezență semnificativă în rândul recruiterilor?
  • ca angajat nou, cum asimilez cât mai bine un proces de integrare/ induction într-o companie?
  • cum se adaptează companiile la nevoile Generației Z de angajați?
  • cum îi susțin companiile pe angajații care vor să își încheie studiile, deși deja fac parte din echipa companiei?
  • care sunt metodele prin care tinerii se pot conecta cu specialiști din domeniul Resurselor Umane sau din domeniile lor de interes?
  • din experiențele actuale din companie, înspre ce direcție se îndreaptă piața muncii – tendințe previzionate.

Rețelele de socializare unde poți găsi Serviciul pentru Studenți și Absolvenți:
facebook.com/servicii.studentiUAIC și instagram.com/servicii.studentiuaic