Vizitează gratuit oraşul Iaşi

ICAR TOURS a lansat pe data de 10 octombrie 2012 un proiect pentru elevi şi studenţi. Turul pietonal literar va avea ca punct de plecare Parcul Copou – Teiul lui Eminescu şi va fi asigurat de către ghizii companiei în fiecare miercuri, în mod gratuit.

Pe traseu se vor vizita: Muzeul Mihai Eminescu, Teiul lui Mihai Eminescu, Obeliscul cu lei, Muzeul Universităţii, Centrul Cultural Francez, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi şi Sala paşilor pierduţi, Aula Gh. Asachi, Academia Română, Şcoala fiilor de militari, Muzeul Literaturii Române – Casa Pogor, Aleea Voievozilor, Bustul lui Mihai Eminescu, Biblioteca Centrală Universitară şi Râpa Galbenă.

Pentru înscrieri şi alte informaţii despre turul literar de Iaşi trimite un e-mail la adresa: ghid@icar.ro sau sună la numărul de telefon: 0755. 045. 330.

„Prin acest proiect, Clubul de ghizi al agenţiei Icar Tours îşi propune să aducă în atenţia elevilor, studenţilor, turiştilor şi ieşenilor valorile şi simbolurile literare ale oraşului Iaşi. Obiectivele istorice şi religioase, muzeele şi casele memoriale, arhitectura deosebită şi moştenirea culturală bogată, fac din Iaşi unul dintre cele mai iubite destinaţii pentru turism urban”, declară Victoria Epurean, coordonatorul Clubului de Ghizi Icar Tours.