ASJ dă startul Serilor Filmului Românesc III

În perioada 14 – 17 mai 2012, Asociația Studenților Jurnaliști invită cinefilii la a III-a ediție a Serilor Filmului Românesc, găzduită de Ateneul Tătărași. Intrarea este liberă.

Proiectul are ca scop susținerea și promovarea filmelor românești prin vizionarea lor și discuții într-un cadru prietenos cu regizori și actori consacrați (Oreste, Dan ChişuMagda CatoneSergiu NicolaescuVladimir Găitan) dar și cu nume noi din cinematografia românească (Paul Ipate și Vlad Logigan).  În cadrul ediţiei de anul acesta vor fi invitaţi speciali şi de partea cealaltă a Prutului: Virgiliu Mărgineanu (producător de film) şi Sergiu Voloc (actor).

Dintre filmele prezentate anul acesta, amintim:

• Website story,
  • Ursul,
  • Orient Express,
  • Ultimul corupt din România,
  • Hârtia va fi albastră
  • Nuntă în Basarabia și scurtmetrajele
  • Sunetele Iașului și Un frappe la Iași.

Programul complet al evenimentului poate fi văzut pe http://www.asjiasi.ro/program-3

Proiectul Serile Filmului Românesc la Iaşi a început în 2010 din iniţiativa membrilor de atunci ai Asociaţiei Studenţilor Jurnalişti. Scopul proiectului este atragerea publicului ieşean către filmele româneşti de calitate. Ca un semn distinct al evenimentului, întâlnirile şi discuţiile cu regizorii şi actorii filmelor vizionate sunt puse într-un cadru mai apropiat, mai restrâns. Primele două ediții au adunat peste 3500 de spectatori și au adus la Iași nume mari ai filmului românesc: Victor Rebengiuc, Serban Marinescu, Tudor Giurgiu, ș.a.