Revista presei

Presa internaţională

Internationalizing University Education

Increasingly, university faculty are realizing that learning „about” the world must be supplemented with an effort to learn „with” it. Interacting with authentic audiences in the global regions or international curricula being studied can bring that curriculum alive and put it into a contemporary and local real context.

The Huffington Post (click pentru a citi articolul)

How universities are maximising the impact of research on society

Connecting universities with policy and practice is not new, but it is increasingly important. David Phipps explores the history of knowledge mobilisation.

The Guardian (click pentru a citi articolul)

Talented students may lose out on places at top universities

Government student number controls will penalise institutions that have worked hard to pull their weight on inclusion.

The Guardian (click pentru a citi articolul)

Presa naţională

Bacul şi admiterea la facultate pentru viitorul an universitar

Recentul Ordin de Ministr, care clarifică modul de admitere la facultate pentru anul universitar următor, a  reaprins discuția privind corectitudinea viitorului examen de bacalaureat și soarta fabricilor de diplome universitare.

Contributors.ro (click pentru a citi continuarea)