Simpozionul Anual Internațional al Institutului de Filologie Română „Alexandru Philippide” – Limbă, cultură și identitate românească, ediția a XXIII-a

Institutul de Filologie Română „Alexandru Philippide”, Academia Română, Filiala Iaşi, în colaborare cu Asociaţia Culturală „A. Philippide”, organizează a XXIII-a ediție a Simpozionului anual internațional al Institutului de Filologie Română „Alexandru Philippide”. Limbă, cultură și identitate românească, Iaşi, 16–18 octombrie 2024 – manifestare științifică de tradiție, la care, în acest an, participă specialişti din Finlanda, Franța, Italia, Polonia, Republica Macedonia de Nord, Republica Moldova, România, Serbia, Slovenia, Spania și Ungaria. Din România, vor susține comunicări cadre didactice universitare, cercetători, doctoranzi și masteranzi din Bacău, Baia Mare, Brașov. București, Cluj-Napoca, Constanța, Craiova, Galați, Iași, Oradea, Sibiu, Suceava, Târgu-Mureș.

Simpozionul se va desfășura în format online; deschiderea va avea loc pe 16 octombrie, la ora 9:00. Prelegerile prezentate cu acest prilej vor fi susținute de prof dr. Fernando Sánchez-Miret (Universitatea din Salamanca, Spania), conf. dr. Adriana Șerban (Universitatea Paul-Valéry, Montpellier 3, Franța), prof. dr. Federico Vicario (Universitatea din Udine, Italia), lector dr. Olga Bartosiewicz-Nikolaev (Universitatea Jagiellonă din Cracovia, Polonia), CS I dr. Elena Isabelle Tamba (Institutul de Filologie Română „Alexandru Philippide” din Iași), CS I dr. Gabriela Haja (directorul Institutului de Filologie Română „Alexandru Philippide” din Iași).

Informații despre cele 105 comunicări din cadrul simpozionului, structurate pe secțiuni precum „Lingvistică”, „Istorie literară”, „Memorialistica românească: între documentul istoric și obiectul estetic”, „Cultură şi identitate”, pot fi obținute prin consultarea programului simpozionului, care se găsește pe site-ul institutului, la adresa: https://philippide.ro/simpozion-international.html