Simpozionul Internațional al Institutului de Filologie Română „Alexandru Philippide”. Limbă, cultură și identitate românească

Institutul de Filologie Română „Alexandru Philippide” al Academiei Române – Filiala Iaşi, în colaborare cu Asociaţia Culturală „A. Philippide”, organizează A XXII-a ediție a Simpozionului internațional al Institutului de Filologie Română „Alexandru Philippide”. Limbă, cultură și identitate românească, Iaşi, 20–22 septembrie 2023 – manifestare științifică de tradiție, la care, în acest an, participă specialişti din Austria, Franța, Italia, Republica Moldova, România, Spania, Ucraina și Ungaria. Din România, vor susține comunicări cadre didactice universitare, cercetători, doctoranzi și masteranzi din Arad, Baia Mare, Bacău, Brașov, București, Cluj-Napoca, Constanța, Deva, Galați, Iași, Oradea, Suceava, Timișoara.

Simpozionul se va desfășura online, cu excepția secțiunii „Dimitrie Cantemir–300”, realizată în parteneriat cu Muzeul „Regina Maria” din Iași, care va avea loc în format hibrid, în sala „Cupola” a Palatului Braunstein, pe 21 septembrie, începând cu ora 15:00.

Informații despre cele 85 de comunicări din cadrul simpozionului, structurate pe secțiuni precum „Lingvistică”, „Istorie literară și Memorialistică”, „Cultură şi Identitate”, pot fi obținute prin consultarea programului simpozionului aici.