Concursul de scriere Blue Europe 2022 “Robert Schuman”

Studenții Universității „Alexandru Ioan Cuza” au posibilitatea de a se încrie la concursul de scriere Blue Europe 2022 “Robert Schuman”, organizat de grupul de reflecție independent, non-profit, Blue Europe, cu sediul în Luxemburg (prezentare aici). Misiunea acestuia este de a întări  legăturile dintre Europa Centrală și de Vest și de a crește nivelul de conștientizare în rândul statelor membre ale Uniunii Europene asupra problemelor aflate pe agenda europeană. Concursul de scriere Blue Europe 2022 “Robert Schuman” răspunde acestui scop și se adresează studenților și proaspeților absolvenți (anul academic 2022).

Termenul limită pentru trimiterea articolelor este 31 mai 2023, finaliștii vor fi anunțați în data de 30 iunie 2023, iar marele câștigător va primi suma de 500 de euro.

Mai multe detalii despre consurs sunt disponibile aici.