Programul Hella Tech Camp

Compania HELLA România organizează, la sfârșitul acestei veri, Programul HELLA Tech Camp, adresat studenților din ani terminali de la profilul informatică.

Cinci tineri vor fi selectați din Iași pentru a participa, în perioada 29 august – 9 septembrie 2022, la o experiență de lucru și distracție la Timișoara. Studenții îi vor cunoaște pe specialiștii centrului de proiectare și dezvoltare HELLA Technical Center Timișoara, alături de care vor avea acces la cursuri practice. Participanții vor fi astfel inițiați în domeniul programării software în automotive, folosind abilitățile dobândite de-a lungul anilor de studiu.

Studenții selectați vor beneficia de:
• Transport, cazare și tichete de masă;
• Contract plătit pentru activitatea de practică în cadrul companiei;
• Program de timp liber pentru cunoașterea Timișoarei;
• Acces la unele dintre evenimentele de tip festival care vor avea loc în intervalul menționat (Flight Festival);

Criterii de selecție:
• Cunoștințe tehnice de programare. Limbajul de programare dorit este C Embedded;
• Logică în rezolvarea problemelor tehnice și în punerea în practică a cunoștințelor acumulate;
• Dorință de implicare si de învățare.

Acest program își propune să aducă la cunoștința tinerilor din Iași ce tipuri de proiecte și ce tehnologii folosește HELLA România pentru industria automotive globală. Compania HELLA va deschide un centru de cercetare și dezvoltare în Iași.

Cei interesați pot trimite CV-ul și câteva cuvinte despre motivația de a participa la adresa de e-mail: beatricegordana.cocos@hella.com, până pe 15 iulie 2022.