Cea mai mare companie de produse chimice din lume a contribuit la premierea participanților la Concursul de chimie Magda Petrovanu

Rezultatele finale ale Concursului de chimie “Magda Petrovanu” precum şi răspunsurile la grilele de concurs se găsesc pe pagina evenimentului.

Premiile ediției din acest an au fost oferite şi prin contribuţia substanţială a celei mai mare companii chimice din lume, BASF (Badische Anilin-und Soda-Fabrik). Astfel, plecând de la sloganul „La BASF, creăm chimie pentru un viitor durabil” şi de la preocupările permanente ale acesteia de a combina succesul economic cu protecția mediului și responsabilitatea socială, liderul mondial al companiilor din domeniul chimic a oferit, drept premii,  echipamente de protecţie (halate, ochelari) elevilor care au obţinut cele mai bune rezultate în cadrul concursului. În acelaşi timp, au primit echipamente de protecţie şi studenţii voluntari implicaţi în întreaga desfăşurare a concursului.