Cătălin Ștefănescu conferențiază la UAIC

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași vă invită luni, 16 mai 2011, ora 14.00, în Aula Magna ,,Mihai Eminescu” la conferința cu tema ,,Despre tezaurizarea culturii” susținută de Cătălin Ștefănescu.
Evenimentul se înscrie în seria conferințelor inițiate de Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași în anul 2011, în cadrul cărora au fost invitați: exploratoarea Uca Marinescu, criticul literar și scriitorul Dan C. Mihăilescu, actorul Victor Rebengiuc și regizorul Stere Gulea.

Cătălin Ştefănescu este, din 1999, realizator şi gazdă a programului Garantat 100%, una dintre cele mai longevive şi apreciate emisiuni culturale din România.

Născut pe 29 decembrie 1968 la Râmnicu Vâlcea, Cătălin Ştefănescu a absolvit în 1995 Facultatea de Litere a Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca.

Membru al Asociaţiei Internaţionale a Criticilor de Teatru şi membru UNITER, Cătălin Ştefănescu a obţinut numeroase premii pentru reportajele şi filmele documentare realizate sub acest generic: între 2003 şi 2006 – Premiul APTR pentru emisiune culturală şi pentru magazin cultural, în 2002 – Premiul pentru cel mai bun documentar românesc – Penitenciar (prezentat, printre altele, la Festivalul Internaţional de Film Antropologic – Sibiu).

În 2002 a luat Marele Premiu TELEVEST (la Timişoara) – pentru Regizorul… şi Premiul CNA pentru cel mai bun program local de televiziune – Garantat 100%, iar în 2010 a primit Premiul Flacăra pentru jurnalism.
Pe site-ul Televiziunii Române se găsesc și alte informații despre Cătălin Ștefănescu.