Când puteţi depune dosarele pentru bursele sociale

Anul acesta, dosarele pentru bursele sociale se depun la Secretariatele Facultăţilor începând cu data de 17.10.2011 până la data de 28.10.2011.

Bursele de ajutor social se acordă conform următoarelor priorităţi şi criterii: a) studenţilor orfani de ambii părinţi, celor proveniţi din casele de copii sau plasament familial, care nu realizează venituri; b) studenţilor bolnavi TBC, care se află în evidenţa unităţilor medicale, celor care suferă de diabet, boli maligne, sindromuri de malabsorbţie grave, insuficienţă renală cronică, astm bronşic, epilepsie, cardiopatii congenitale, hepatită cronică, glaucom, miopie gravă, boli imunologice, cei infestaţi cu virusul HIV sau bolnavi de SIDA, spondilită anchilozantă sau reumatism articular acut; c) studenţilor a caror familie nu realizează pe ultimele trei luni un venit lunar net mediu pe membru de familie mai mare decât salariul minim brut pe economie. În anul universitar 2010 – 2011, bursa este in valoare de 276 RON/lună.

Cuantumul salariului de bază minim brut pe ţară ce se ia în calcul la acordarea burselor sociale pentru semestrul I, an universitar 2011-2012 a fost stabilit la suma de 670 lei/lună, conform HG 1.193/2010, publicată în M.O.R. partea I nr. 824/09.12.2010.

Lunile care se iau în considerare la calcularea veniturilor nete sunt: iunie, iulie, august 2011 (conform „Regulamentului de acordare a burselor şi a altor forme de sprijin material pentru studenţii înmatriculaţi la cursurile de zi”).

Click pentru a afla mai multe detalii