Lansare de carte la Facultatea de Educație Fizică și Sport

Vineri, 1 noiembrie 2019, de la ora 17.00, în Cabinetul de Anatomie de la Facultatea de Educație Fizică și Sport a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (str. Toma Cozma, nr. 3, corp D, demisol), va avea loc lansarea volumului Influențe farmacologice asupra adaptării musculare la efort, de Bogdan-Alexandru Hagiu.

Invitați: conf.univ.dr. Lucian Popescu și conf.univ.dr. Bogdan-Alexandru Hagiu.
Cartea lansată pune în discuție substanțele care influențează metabolismul mitocondrial, constituindu-se într-o punte între îmbunătățirea performanțelor sportive și tratarea distrofiilor musculare. Sunt studiate acțiunile hormonale asupra mitocondriilor musculare, efectul diferitor vitamine asupra acelorași organite celulare, dar și posibilitățile de stimulare a funcțiilor eritrocitelor, terapiile genice, acțiunile substanțelor stimulante.
            Bogdan-Alexandru Hagiu (n. 1969) este medic și conferențiar universitar, autor al unor cărți de specialitate, cum sunt Fiziologia și ergofiziologia activităților fizice, Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, 2014; Elemente de fiziopatologie și semiologie în kinetoterapie, Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, 2014; Kinetotherapy in cardiovascular diseases, Lambert Academic Publishing, 2015; Physical therapy in respiratory diseases, Lambert Academic Publishing, 2015; Bolile și îmbătrânirea, Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, 2016; Considerații asupra percepției durerii, Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, 2017, Terapia simultană a durerilor mentale şi fizice, Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, 2018.