În perioada 17-18 iunie 2019, Facultatea de Istorie a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Universitatea din București organizează la Accademia di Romania din Roma, Italia, Conferința internațională „Romanitatea orientală și Italia din Antichitate până în secolul XX”.

La eveniment vor fi prezenți profesori de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași – lect. univ. dr. Roxana-Gabriela Curcă, lect. univ. dr. Adrian-Bogdan Ceobanu, conf. univ. dr. Adrian Vițălaru, prof. univ. dr. Lucreţiu – Ion Bîrliba, prodecanul Facultății de Istorie din cadrul UAIC,  dr. Sorin Grigoruta – cercetator la Institutul de Istorie al Academiei Române „A. D. Xenopol”, dar și profesori din București, Sassari și Roma, Italia.

Vezi aici programul evenimentului.