Conferința internațională „Dezvoltarea Economico-Socială Durabilă a Euroregiunilor și a Zonelor Transfrontaliere”

Avem deosebita plăcere sa vă invităm la cea de a -15- a ediție a conferinței internaționale „Dezvoltarea  Economico-Socială Durabilă a  Euroregiunilor și a Zonelor Transfrontaliere”, ce va avea loc la data de 25 octombrie 2019,  în Aula Magna –  Filiala Iasi  Academia Română , Iași, B-dul Carol I nr. 8

Tematica propusă  se axează pe următoarele domenii ale cunoaşterii: economie, sociologie, juridic, agricultură, silvicultură, mediu, geodezie, sănătate, învățământ, cultură, turism, artă, inginerie aplicată respectiv structurarea, fundamentarea, testarea și aplicarea unor noi modele matematice și strategii de dezvoltare a Euroregiunii Siret-Prut-Nistru.

Conferința este organizată de: Academia Română, Filiala Iaşi – Institutul de Cercetări Economice şi Sociale, ”Gheorghe Zane”- Colectivul de Cercetări Economice, Asociaţia Euroregiunea  Siret-Prut-Nistru”, AGER – Filiala Iaşi, Universitatea de   Stat „Alecu Russo”, Bălţi – Republica Moldova, Universitatea Cooperatist-Comercială, Chişinău, Republica Moldova

Se primesc articole la adresele: doncean_m1967@yahoo.com,  doncean.marilena@acadiasi.ro

Termen limită pentru trimitere rezumatelor: 15.08.2019

Termen limită pentru trimiterea lucrărilor în extenso: 15.09.2019

Articolele, în limbile română sau engleză vor fi publicate în volum, la o editură acreditată de C.N.C.S.

Cele mai valoroase lucrări în limba engleză, selectate de către referenti, vor fi publicate în Yearbooks of „Gh. Zane” Institute of Economic Researchpublicaţie cotată B+ şi indexată RePEc, EBSCO şi ProQuest.

Pentru mai multe detalii:  http://euroregiune.webs.com