Conferinţa “Towards a Central & South American Political Spring?”

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași,  Departamentul de Cercetare și Departamentul de Științe Politice, Studii Europene și Relații Internaționale din cadrul Facultății de Filosofie și Științe Social Politice organizează vineri, 12 aprilie 2019, ora 12.00, în Sala Senatului (Corp A, Rectorat, etaj II), conferinţa “Towards a Central & South American Political Spring?The Political Developments in CUBA and VENEZUELA and the Attitude of the International Community from United States of America and European Union”, susţinută de PEDRO J. FUENTES-CID, Purtător de cuvânt al Presidio Politico Cubano.

Pedro FUENTES a participat la revoluția împotriva generalului Batista, apoi a încercat să-l răstoarne pe Fidel Castro. A petrecut 16 ani în închisoare, apoi s-a refugiat în America. Pedro Fuentes-Cid este în acest moment unul dintre oamenii- cheie în negocierea viitorului Cubei.