Acces gratuit la Times Higher Education pentru comunitatea UAIC

Întreaga comunitate a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași are, timp de peste o lună (până la data de 12 aprilie 2019), acces gratuit la Times Higher Education. Site-ul publică noutăti si analize privind învătământul superior din toată lumea, fiind o sursă recunoscută de informații de actualitate în domeniu. În plus, Times Higher Education realizează unul dintre cele mai influente clasamente de universități din lume, oferind abonaților pe lângă date relevante, detalii privind tendințele globale în învățământul superior. Site-ul publicației este https://www.timeshighereducation.com/.

În urma demersurilor Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, informațiile de pe site-ul Times Higher Education, care sunt în mod normal accesibile cu plată, pot fi accesate gratuit atât de studenți, cât și de personalului academic, de cercetare, didactic auxiliar și administrativ.  Accesul este gratuit până la data de 12 aprilie 2019, utilizatorii putând să își creeze un cont cu acces liber doar prin utilizarea unei adrese de email de tipul nume@uaic.ro. UAIC intenționează să încheie un contract instituțional pentru a menține acest acces și dupa 12 aprilie, în măsura în care dumneavoastră veți considera utile informațiile de pe acest site.