Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” organizează expoziția „O mie nouă sute optsprezece + 100 de ani”

În cursul lunii decembrie, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” vă recomandă să vizionați expoziția „O mie nouă sute optsprezece + 100 de ani ” , eveniment asociat Centenarului Marii Uniri.

Dedicată memoriei istorice a anului 1918, expoziția-omagiu propune publiculului următoarele teme: «Spuneţi generaţiilor viitoare că noi ne-am făcut datoria»; Regele Întregitor de Țară; Regina Maria, «ministrul încrederii naţionale»; Henri Mathias Berthelot, generalul cu două patrii; Din Paris, în serviciul unităţii naţionale și «Să poată vedea și de cei care nu au luat parte la sărbătoare».

Exponatele selectate au ca sursă de proveniență patrimoniul bibliotecii (cărți; albume; reproduceri după ilustrații, fotografii și pagini de ziar) sau aparțin unor colecții particulare.  Mai multe detalii găsiți aici.