Vizită la Institutul de Cercetări Nucleare din Dresda, Germania

În perioada 03-11 noiembrie 2018 un grup de 15 studenţi  din anul III, însoţiţi de către doamna Lector Dr. Mirela Goanţă de la Facultatea de Chimie din cadrul Universității “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi vor efectua o vizită în Germania. În cadrul acestei vizite vor vizita Institutul de Cercetări Nucleare Helmholz Zentrum Dresden Rossendorf, vor participa la cursuri și vor avea întâlniri cu cadre didactice şi  studenţi  de la TU Dresden, TU Chemnitz şi TU Berlin. Vineri 9 noiembrie studenţii vor audia Conferinţa Laureatului Premiului Nobel pentru Chimie (2016), Profesor Ben Feringa .

Această deplasare face parte din proiectul CHEMDERO finanţat de către DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst).