Expoziție-eveniment la Biblioteca Centrală Universitară din Iași

În data de 12 iulie 2018, la ora 12, în Sala „B.P. Hasdeu” a Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” Iași, din Str. Păcurari nr. 4, va avea loc vernisajul expoziției „Iași în vreme de război: 1916-1918”. Prezintă: dr. Sorin Iftimi, istoric, muzeograf la Muzeul de Istorie a Moldovei, Complexul Muzeal Național „Moldova” Iași, prof. univ. dr. Daniel Șandru, coordonator al Programului „Centenar” din cadrul Primăriei Municipiului Iaşi şi conf. univ. dr. Ioan Milică, director al Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” Iaşi,

Expoziția, realizată de Departamentul Colecții Speciale, cuprinde o selecție de fotografii  document din patrimoniul bibliotecii care aduc în fața publicului larg diferite ipostaze ale evenimentelor desfășurate în bătrânul oraș voievodal în acei ani de grea cumpănă și surprind implicarea familiei regale și a armatei, a misiunilor străine în Marele Război, dar și a personalului medical, a doamnelor din înalta societate, în special contribuția Reginei Maria, în organizarea rezistenței în spatele frontului. Expoziția stradală, situată  între coloanele exterioare ale parterului clădirii, va putea fi vizionată de public pe parcursul mai multor luni.