Conferința Perspectives in Humanities and Social Sciences: hinting at interdisciplinarity, ediția a V-a

Departamentul de Cercetare Interdisciplinar – Domeniul Socio-Uman al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează a V-a ediție a conferinței Perspectives in Humanities and Social Sciences: hinting at interdisciplinarity, care se va desfășura în perioada 23-24 mai 2018. Tema ediției de anul acesta este Mapping Digital Futures Perspectives in Humanities and Social Sciences: Hinting at Interdisciplinarity.

Deschiderea festivă va avea loc în Aula Universității Tehnice „Gheorghe Asachi”, Corp A, în 23 mai, începând cu ora 9.30.

Vor susține conferințe în plen acad. prof. univ. dr. Dan Cristea (Marrying Humanities with Digital Technology) și prof. univ. dr. Andrei Terian (Literary History and Quantitative Analysis: A Study of the Contemporary Romanian Book Market).

Sub genericul Mapping Digital Futures, conferința DCI-DSU propune o serie de evenimente:

• Round table: Literatura română în rețeaua literaturii mondiale (22.05, 10.00-12.00, Aula Filialei din Iași a Academiei Române)
  • Lansare de carte Revolutions, the Archeology of Change (23.05, 18.30-19.00, Turnul de apă al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași)
  • WORKSHOP IN CULTURAL MEMORY: The Immateriality of Monuments (24.05, 9.00-11.00, Turnul de apă al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași)
  • WORKSHOP IN DIGITAL HUMANITIES: Annotation of Metadata and Queries on Big Corpora (24.05, 9.00-11.00, Biblioteca Facultății de Informatică a Universității „Alexandru Ioan Cuza”)

Limbile de comunicare în cadrul conferinței sunt româna și engleza. Workshopurile se vor desfășura în limba română.