Colocviul Naţional studenţesc „Mihai Eminescu”,

Vă invităm la cea de-a XLIV-a ediţie a Colocviului Naţional studenţesc „Mihai Eminescu”, organizat de Facultatea de Litere în perioada 16-19 mai 2018.

Festivitatea de deschidere va fi joi, 17 mai, în intervalul 10-12, în Sala Senatului, iar conferinţa de inaugurală, cu titlul Prin materie spre Absolut. Mihai Eminescu şi imaginarul mineral, va fi susţinută de domnul Prof. dr. Giovanni Magliocco, Universitatea “Aldo Moro” din Bari, Italia.

Comunicările pe secţiuni se vor desfăşura joi, 17 mai, între orele 14:00-18:00 şi vineri, 18 mai, între orele 09:00-12:00 în Amfiteatrele III. 11 şi III. 12 şi în Sălile „G. Ivănescu” şi „Al. Dima”. Cele mai bune lucrări vor fi premiate şi publicate în revista Studii eminesciene, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, ISSN: 1584-692X, revistă ajunsă anul acesta la numărul XIV.

Lucrările Colocviului se desfăşoară pe patru secţiuni (Exegeze; Critica criticii & studii culturale; Poetică şi Stilistică; Publicistică şi corespondenţă) la care se adaugă un Atelier de traduceri. Tema ediţiei din acest an este: „Nenţeles rămîne gîndul”. Înţelegere şi neînţeles în gîndirea poetică eminesciană, iar poemele propuse pentru analiză/traducere sînt O, -nţelepciune, ai aripi de ceară!, Valuri pe lac, stelele-n ceruri şi Din cerurile-albastre.

Alături de studenţi din Universitatea noastră, la Colocviu vor fi prezente echipe de la Universitatea „Babeş – Bolyai”, Cluj-Napoca, Universitatea din Craiova, Universitatea „Lucian Blaga”, Sibiu, Universitatea „Ştefan cel Mare”, Suceava, Universitatea de Vest, Timişoara, Universitatea Bucureşti, Universitatea „Alecu Russo”, Bălţi, Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău.

Sponsorii ediţiei din acest an sunt: Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Revista „Convorbiri literare”, Editura Convorbiri literare, Editura Polirom, Editura Vasiliana ’98.

Click pentru a descărca programul