Corala „UNIVERSITAS” susţine un concert dedicat Lunii Francofoniei

Asociația Studenților Francofoni din Iași (ASFI), în parteneriat cu Corala „UNIVERSITAS”, aparținând Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) organizează vineri, 16 martie, începând cu ora 18.00 un concert dedicat Lunii Francofoniei la Palatul Culturii din Iași, în Sala Henri Coandă.

De ce acest eveniment? Pentru ca studenții și cei din comunitatea ieșeană să regăsească farmecul muzicii culte în pur spirit francofon, într-un cadru select.

Pentru mai multe detalii privind concertul, urmăriți pagina de facebook  a ASFI – https://www.facebook.com/asfi.ro/.

ASFI este cea mai veche asociație studențească cu profil francofon din țară, implicată din anul 2001 în promovarea intereselor tinerilor francofoni și în oferirea unor alternative culturale societății ieșene.

Corala „UNIVERSITAS” este o formație muzicală mixtă. Grupul, format din studenți selectați din cele 15 facultăți ale UAIC, își propune readucerea artei corale în atenția mediului academic universitar și a publicului ieșean, încurajând debutul artistic în rândul studenților.