Evenimentele săptămânii 29 ianuarie – 4 februarie 2018 la Ateneul din Iași

Expoziție de sculptură „După 30 de ani”, Ioan Zobu

Expoziția continuă la Ateneu! În perioada 08-31 ianuarie 2018, în Foaierul Ateneului din Iași va avea loc expoziția personală « După 30 de ani » a sculptorului Ioan Zobu din Botoșani. Expoziția cuprinde piese de sculptură în lemn create din 1984 până în prezent.

În decursul a 30 de ani artistul a transpus stările interioare în forme, astfel creând numeroase lucrări în lemn, dar abia acum a simțit nevoia să expună o parte dintre ele pentru a comunica și a stabili o legătură specială cu publicul.

Diferite ca temă, unite de amprenta artistului, poartă pe chipul lor bucuria și transparența comuniunii cu izvorul nesecat de imaginație și măiestrie, căldură și sensibilitate.

Fiecare lucrare în parte s-a născut când a vrut ea și a cuprins cât a putut de bine o părticică din vibrația ce l-a tulburat pe artist, căpătând forma și fața momentului. Astfel s-a metamorfozat în artă tot sufletul și viața artistului așa cum a trăit și simțit la vremea când s-a născut lucrarea.

Dorința artistului este de a invita publicul pentru a privi, a simți și a descoperi vibrația și frumosul.

Intrarea liberă.

1 februarie – „Aventura cărții” – Clubul Lunaticilor, ora 18.00

Clubul Lunaticilor este un Club Științific ce se întrunește în serile cu Lună plină, în incinta Ateneului din Iași și are ca principal obiectiv prezentarea în cadrul unor întâlniri informale a stadiului actual al cunoașterii din diverse domenii ale științei pentru dezvoltarea unei atitudini pozitivă față de valorile și realizările științei și tehnicii contemporane.__

Următoarea întâlnire a Clubului va avea loc în după-amiaza zilei de 1 februarie 2018, la ora 18 în Sala Galerii a Ateneului din Iași. Titlul prezentării este „Aventura cărții” și va fi o

dezbatere despre cărți, despre drumul parcurs de carte, din pădure până în mâinile cititorului, și nu în ultimă instanță despre motivele pentru care avem nevoie de ele.

Invitatul serii va fi „Omul care umple Iașiul de cărți” – așa cum l-a botezat cotidianul Adevarul, domnul Eugen Benea, și ne va vorbi despre proiectele „Cartea pe bancă”, „Biblioteca din tramvai” și „Donează un tramvai de cărți”.

Intrarea este gratuită, iar după întâlnire, dacă condițiile meteo ne vor permite, vom urca pe terasa Ateneului unde vom urmări cu ajutorul telescopului astrul selenar în toată splendoarea lui.

3 februarie – „DUMBRAVA BASMELOR MUZICALE”, REGIA IULIAN IOAN SANDU, ora 10.00

Evenimentul reprezintă o oportunitate unică pentru copii de a se bucura de un exceptional spectacol muzical de operă, special creat pentru ei.

Regia este semnată de către Iulian Ioan Sandu, cel ce a pus în scenă și poveștile lui „Peter Pan” și a „Alicei în Țara Minunilor”. Cel mai nou spectacol dedicat copiilor va conține fragmente din îndrăgitele opere „Motanul încălțat”, de Cornel Trăilescu și „Fata moșului și fata babei”, de Florin Comișel, care, alături de bucuria lirică, îi vor implica pe copii în diverse jocuri interactive, aceștia fiind atrași să asimileze informații noi și interesante în cel mai plăcut mod posibil.

Spectacolul „Dumbrava Basmelor Muzicale” oferă astfel copiilor șansa de a vedea, asculta și simți arta lirică de aproape, direct, interactiv, de a fi reuniti prin intermediul muzicii și încurajați să învețe toleranța și acceptarea reciprocă, alături de o lecție lirică inedită.

„Dumbrava Basmelor Muzicale” durează o oră și aduce în fața micilor spectatori echipa artistică a proiectului, formată din moderator și cele 7 personaje care vor interactiona constant cu spectatorii și îi vor învăța noțiuni de cultură generală din mai multe domenii, precum literatură, istoria muzicii clasice românești, noțiuni de dans, canto, regie, curiozități despre compozitor și informații de interes despre lumea artiștilor.

3 februarie – „Atenție,aterizăm!”, regia Daniel Onoae, ora 19.00

Adaptare după celebra comedie franțuzească de situație “Boeing Boeing” de Marc Camoletti, producția Ateneului din Iași aduce în atenția spectatorilor câteva situații pline de umor prin care trec cele șase personaje savuroase în apartamentul din Paris al unui arhitect cu… multă poftă de viață.

Bernard (Daniel Onoae), un tânăr arhitect de succes, Berta(Alexandra Paftală), menajera și omul de încredere al acestuia, Robert(dragoș Maftei), un vechi prieten din provincie și cele trei stewardese – Janet(Alexandra Macovei), Helga(Cezara Fantu) și Jaqueline(Ana Hegyi), toate logodite cu Bernard – sunt personajele fermecătoare, ce trebuie să se descurce în situații comice prin postura în care sunt puse.

Comedia „Atenție, aterizăm!” se joacă sâmbătă 3 februarie 2018, ora 19 în Sala Mare de Spectacole a Ateneului din Iași.

Cei trei frați, Naf, Nif și Nuf sunt puși pe șotii de dimineață până seara și se distrează de minune în compania copiilor. Povestea celor trei purceluși va fi spusă de noi sâmbătă, 4 februarie 2018, la ora 10:00, la Ateneul din Iași!

4 februarie – SPECTACOL DE TEATRU PENTRU COPII „CEI TREI PURCELUȘI”, MARIONNETTE SHOW, ora 10.00

Personajele vor să transmită copiilor mesaje care o să-i ajute pe viitor. Un prim mesaj spune că este bine mereu să ascultăm de fratele sau de sora mai mare, un al doilea – că este bine să ne distrăm dar trebuie și să muncim, că mereu vom găsi ajutor și sprijin din partea fraților, că e bine să ne gândim din timp la ceea ce avem de făcut, că atunci când unde sunt mulți puterea crește și că iubirea și grija de frați, de familie învinge mereu.

Trupa Marionnette Show vă invită la spectacolul „Cei trei purceluși” care va avea loc duminică, 4 februarie, la ora 10:00 în Sala Mare de Spectacole a Ateneului din Iași.

4 februarie – „DUMBRAVA BASMELOR MUZICALE”, REGIA IULIAN IOAN SANDU, ora 16.00