Întâlnire cu Mihai Dinu Gheorghiu și lansarea noutăților colecției „Observatorul Social”

Editura Universităţii din Iași vă invită joi, 9 noiembrie 2017, de la orele 17.30, la Librăria Orest Tafrali (Universitatea “Alexandru Ioan Cuza”, corp A, parter), la lansarea noutăților din colecția Observatorul Social, coordonată de Mihai Dinu Gheorghiu.

La acest eveniment vor fi prezentate volumele:
Timpul, obiectul, povestirea. Decoruri interioare în literatura autobiografică, de Andi Mihalache;
Violența simbolică în școală, de Elena Bujorean;
Conflicte – metode alternative de administrare și soluționare, de Corneliu I. Loghin;
Parentalitate timpurie. Individualizare și risc. Parentalitatea copiilor cu copii, de Daniela Costăchescu;
Demografie şi sociologia populaţiilor. Elemente teoretice şi practice, de Adrian Netedu.

Invitați: Mihai Dinu Gheorghiu, George Bondor, Romeo Asiminei și Alexandru Apostol.

Profesorul Mihai Dinu Gheorghiu, coordonatorul colecției Observatorul Social, și-a propus, încă de la înființarea acesteia în anul 2009, publicarea unor lucrări din domeniul sociologiei pe trei direcții principale, devenite serii ale acestei colecții: Arhiva socială – studii, documente, mărturii, Anchetă de teren/ Cercetare, acțiune și Texte fundamentale. Principiul a fost acela de a găsi un echilibru editorial între publicarea, pe de o parte, a lucrărilor actuale ale școlii ieșene de sociologie, precum și, pe de altă parte, a unor texte fundamentale din bibliografia domeniului. Acestora li s-au adăugat pe parcurs lucrări care vizează legăturile sociologiei cu alte științe socio-umane, creând punți interdisciplinare în cercetarea de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.