Clasic şi modern în cercetarea filologică românească actuală

Cu prilejul împlinirii a 90 de ani de la înfiinţarea Institutului de Filologie Română „A. Philippide” – Filiala din Iaşi a Academiei Române, la Iaşi se desfăşoară, în perioada 27–29 septembrie 2017, a XVI-a ediţie a Simpozionului Internaţional al Institutului de Filologie Română „A. Philippide” (http://www.philippide.ro/), cu titlul Clasic şi modern în cercetarea filologică românească actuală.

Deschiderea lucrărilor simpozionului are loc pe 27 septembrie, ora 9:00, în Aula Filialei din Iaşi a Academiei Române, Bd. Carol I, nr. 8.

Simpozionul este organizat în colaborare cu Asociaţia Culturală „A. Philippide”. Parteneri sunt: Liga Studenţilor Români din Străinătate (L.S.R.S.), Fundaţia Centrul pentru Acces la Expertiza Studenţilor şi Absolvenţilor Români (C.A.E.S.A.R.) şi Asociaţia Clubul pentru România XXI (C.p.R.).

Participă 90 de specialişti din Cehia, Finlanda, Germania, Italia, Republica Moldova, România, Spania, Ucraina, Ungaria.

Simpozionul se desfăşoară pe mai multe secţiuni (lingvistică, istorie literară, cultură şi civilizaţie, proiecte) urmărind abordarea complexă, interdisciplinară, a temei propuse.

Invitat special este Prof. univ. dr. Jukka Havu (Universitatea din Tampere, Finlanda) care va susţine prelegerea Conceptualizarea timpului în limbile romanice, pe data de 28 septembrie 2017, ora 9:30, în Aula Filialei din Iaşi a Academiei Române, Bd. Carol I, nr. 8. Moderator: CS II dr. Florin-Teodor Olariu.

Domnul Prof. univ. dr. Jukka Havu va susţine şi comunicarea STARE + participiu în limbile romanice (în colaborare cu Elenn Ştirbu), pe data de 29 septembrie 2017, orele 9:00 – 9:30, în Aula Filialei din Iaşi a Academiei Române, Bd. Carol I, nr. 8. Moderator: Prof. univ. dr. Bogdan Creţu, Directorul Institutului de Filologie Română „A. Philippide”.

Aniversarea celor 90 de ani de la înfiinţarea Institutului de Filologie Română „A. Philippide” va fi marcată prin prelegerea în plen susţinută de Prof. univ. dr. Bogdan Creţu, Directorul Institutului, prin sintezele despre activitatea departamentelor Institutului, elaborate de responsabilii departamentelor, prin evocarea activităţii câtorva dintre foştii directori ai Institutului.

În cadrul simpozionului se va organiza şi o expoziţie cu publicaţii reprezentative ale participanţilor. Totodată, va avea loc prezentarea cărţilor: M. Blecher, Opere: Întâmplări în irealitatea imediată, Inimi cicatrizate, Vizuina luminată, Proză scurtă, Aforisme, Poezii, Traduceri, Publicistică, Scrisori, Arhivă, Documentar, Mărturii, Iconografie, ediţie critică, studiu introductiv, note, comentarii, variante, cronologie de Doris Mironescu, postfaţă de Eugen Simion, Bucureşti, Academia Română, Fundaţia Naţională pentru Ştiinţă şi Artă, 2017, 1603+LXXV p. PREZINTĂ: Bogdan CREŢU. Dumitru Irimia, Studii de limba română şi lingvistică generală, ediţie îngrijită de Dinu Moscal, introducere şi notă asupra ediţiei de Dinu Moscal, Iaşi, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, 2017, 367 p. PREZINTĂ: Ioan MILICĂ. Florin-Teodor Olariu, Variaţie şi varietăţi în limba română. Studii de dialectologie şi sociolingvistică, Iaşi, Editura Institutul European, 2017, 260 p. PREZINTĂ: Federica CUGNO. Ioana Feodorov, Tipar pentru creştinii arabi. Antim Ivireanul, Atanasie Dabbās şi Silvestru al Antiohiei, cuvânt-înainte de ÎPS Dr. Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, prefaţă de Dr. Doru Bădără, Brăila, Editura Istros a Muzeului Brăilei „Carol I”, 2016, 400 p. PREZINTĂ: Bogdan CREŢU (prezentările vor avea loc pe data de 27 septembrie, ora 13:00, în Aula Filialei din Iaşi a Academiei Române). Prezentările de cărţi vor continua pe 29 septembrie, ora 12:30, în Aula Filialei, după cum urmează: Viorel Barbu, Eugen Munteanu, 5 convorbiri despre ştiinţă, cultură, creaţie, Iaşi, Editura Junimea, 2017, 280 p. În prezenţa autorilor. PREZINTĂ: Ştefan AFLOROAEI, Simona MODREANU. Linguistic and Cultural Contacts in the Romanian Space – Romanian Linguistic and Cultural Contacts in the European Space, Proceedings, Iaşi, 16–18 September 2015 (Eds. Luminiţa Botoşineanu, Ofelia Ichim, Florin-Teodor Olariu), Roma, Aracne Editrice, 2016, 492 p. Volumul include lucrările simpozionului internaţional omonim organizat de Institutul de Filologie Română „A. Philippide” în colaborare cu Asociaţia Culturală „A. Philippide” (Iaşi, 16–18 septembrie 2015). PREZINTĂ: Bogdan CREŢU. Adina Hulubaş, Ioana Repciuc (editori), Riturile de trecere în actualitate/ The Rites of Passage Time after Time, Iaşi, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, 2016, 394 p. PREZINTĂ: Alexandru-Laurenţiu COHAL.

Programul manifestării se găseşte pe site-ul Institutului la adresa: http://www.philippide.ro/pages/simpozioane/2017/PROGRAM%20%202017.pdf