UAIC caută studenți dornici să schimbe vieți

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” recrutează studenți voluntari dispuși să îi sprijine, să îi încurajeze și să îi consilieze pe tinerii din mediul rural. Voluntarii vor lucra, alături de specialiștii în carieră ai Universității și profesori, pentru îmbunătățirea accesului la educație al elevilor din zone defavorizate și pentru integrarea mai bună a studenților deja înscriși la cursuri.

Din cauza lipsei de informații, dar și a încrederii în sine scăzute, majoritatea elevilor din medii dezavantajate nu se înscriu la facultate. Doar 20% din tinerii între 19-23 de ani din mediul rural urmează cursuri în învățământul superior, în comparație cu 50% de tinerii din mediul urban. Chiar și cei care ajung la facultate, sunt deseori marginalizați și au nevoie să fie ghidați și să primească mai mult sprijin prin oferirea de informații și consiliere personalizată. Ajută-ne să ne luptăm cu inechitatea socială și inegalitățile din educație.

Dacă ești interesat, trebuie să te înscrii până pe 8 septembrie și să îndeplinești următoarele condiții:

• să fii student minim în anul II de studii sau la master, de preferință la una dintre facultățile
    • Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor
    • Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice
    • Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației
  • să fii disponibil de a participa la sesiuni de formare în perioada 18-24 septembrie (cazarea va fi asigurată de UAIC)
  • să fii interesat de domeniul educației și de a-i ajuta pe ceilalți
  • constituie un avantaj proveniența din mediul rural sau oraș < 11 000 locuitori, din zona Moldovei.

Dacă vei fi selectat, te vom implica în numeroase activități menite să îi ajute pe elevii și studenții din mediul rural și din orașe mici, care se confruntă cu lipsă de încredere, de motivație și risc de marginalizare. Vei participa la activități precum: discuții și sesiuni de consiliere cu elevi din licee din zona Moldovei, sesiuni de informare în licee privind oportunitățile educaționale, prezentări în facultățile UAIC despre serviciile de dezvoltare profesională și personală de care pot beneficia și vei oferi sesiuni individuale de tutoriat studenților care au nevoie de ajutor.

Prin implicarea în proiect, vei avea o serie de beneficii și avantaje precum:

• Participarea gratuită la traininguri pe teme precum public speaking, dinamică de grup, lucru în echipă, peer support
  • Adeverinţă de practică la finalul proiectului
  • Dezvoltarea unor abilități utile pe piața muncii
  • Feedback personalizat privind activitățile desfășurate
  • Ocazia de a schimba în bine viețile unor tineri

Cum vei fi selectat

• Completezi până pe 10 septembrie formularul: http://tinyurl.com/studentiPACT
  • Trimiți un CV pe adresa servicii.studenti@uaic.ro
  • Participi la un interviu telefonic / pe skype în perioada 11 – 15 septembrie 2017.

Activitățile la care vei participa fac parte din Proiectul „PACT pentru incluziune: Peers, Administrativi, Consilieri, Tutori, împreună pentru creșterea echității sociale”. Prin acesta, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” își propune să crească echitatea socială, în vederea incluziunii sociale și sporirea accesului la învățământul superior, în special pentru elevii și studenții proveniți din medii defavorizate, din mediul rural și din orașe mici.