Ediţia 11 a Şcolii de Vară HR Club Next Generation, la start!

Sediul asociaţiei profesioniştilor de resurse umane din România, HR Club, a devenit pentru următoarele două săptămâni locul de desfăşurare al unei şcoli de vară cu tradiţie dedicată studenţilor pasionaţi de resurse umane. Este pentru a 11-a oară când o nouă generaţie de tineri participă la acest program intensiv menit să consolideze bazele cunoştinţelor lor despre HR şi să le exemplifice bune practici în recrutare, formare, beneficii, strategie de HR sau legislaţia muncii.

Şcoala cuprinde prezentări de concepte şi bune practici implementate în companiile în care activează tutorii – prezentări care acoperă toate ariile HR-ului, training-uri de dezvoltare personală, workshop-uri, vizită de companie, dar şi posibilitatea de a lucra în echipe pentru rezolvarea unui studiu de caz prezentat, la final, în faţa unui juriu de specialişti în HR. Şcoala de vară le va oferi participanţilor provocări, le va forma şi consolida cunoştinţele şi va seta contextul unor noi prietenii.

Grupul celor 16 studenţi participanţi la această ediţie este format atât din studenţi din ani terminali la licenţă, cât şi la master, la diverse facultăţi din ţară. Patru din cei 16 participanţi vin din Iaşi, Timişoara, Cluj-Napoca şi Braşov.

Tutorii din acest an sunt membri HR Club cu o experienţă vastă, care activează ca manageri de HR sau consultanţi seniori în companii româneşti sau multinaţionale: Roxana Mîţu (Trend), Nicoleta Dumitru (Ernst&Young), Eduard Drăghici (Carrefour), Cristina Anculescu (UNIQA), Diana Rosetka (Equatorial), Monica Vrăbiescu (Hill International Romania), Anca Toma (Ursus Breweries), Mihaela Plocon (Ursus Breweries) Liviu Bogdan (ArcelorMittal), Casandra Picotti (Telekom), Romana Baia (Trend), Francine Rosca (HP Inc.), Renata Găureanu (HP Inc.), Flori Costache (KMG Rompetrol), Daniela Enciu (KMG Rompetrol), Liviu Grigorescu (Korn Ferry Hay Group), Adela Jansen (BRD Groupe Societe Generale), Daniela Vodă (Arval), Mihaela Mihalcea (Tenaris Silcotub), Oana Botolan Datki (Consulteam), Cristi Mihai (42 Organizational Assessment SHL Tool), Carmen Dumitrache (Telekom), Andreea Sandu (PRO TV), Ioan Dumitraşcu (PeliFilip), Gabriel Măţăuan (Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială Universitatea Bucureşti).