La Iaşi se desfăşoară, în perioada 22–23 iunie 2017, a III-a ediţie a Simpozionului naţional Memorialistica românească: între documentul istoric şi obiectul estetic. Simpozionul este organizat de Institutul de Filologie Română „A. Philippide” – Filiala din Iaşi a Academiei Române, în colaborare cu Asociaţia Culturală „A. Philippide” şi are loc la Filiala din Iaşi a Academiei Române, Bdul. Carol I, nr. 8.

Participă specialişti din Bacău, Bucureşti, Craiova, Iaşi, precum şi din Chişinău – Republica Moldova.

În cadrul simpozionului va avea loc prezentarea cărţilor (22 iunie 2017, ora 12: 40, Sala de conferinţe a Filialei din Iaşi a Academiei Române):

Ecaterina Bălăcioiu-Lovinescu, Scrisori către Monica. 1951–1958, vol. II, Bucureşti, Editura Humanitas, traducere de Gabriela Creţia, selecţia şi îngrijirea textelor, postfaţă, tabel cronologic şi note de Astrid Cambose, 496 p. Prezintă: Astrid Cambose.

Alin Ciupală, Bătălia lor. Femeile din România în Primul Război Mondial, Iaşi, Editura Polirom, 2017, 392 p. Prezintă: Alin Ciupală.

Doris Mironescu, Un secol al memoriei. Literatură şi conştiinţă comunitară în epoca romantică, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, 2016, 320 p. Prezintă: Doris Mironescu.

Deschiderea simpozionului are loc pe 22 iunie 2017, ora 9:00, în Sala de conferinţe a Filialei din Iaşi a Academiei Române, Bdul. Carol I, nr. 8.

Programul manifestării se găseşte aici (.pdf)