Școala de Vară Internațională: Cercetarea psihologică și educațională fără frontiere, ediția a III-a

Departamentul Școlii Doctorale a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației, din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în colaborare cu Asociația E-team Psychology  și Asociația Societatea pentru Psihologie a organizat  Școala de Vară Internațională:  Cercetarea psihologică și educațională fără frontiere  (Ediția a III-a) Iași, 25-28 mai 2017.

Manifestarea științifică  s-a adresat  studenților interesați de cercetare de la toate centrele universitare din țară, doctoranzi , masteranzi și studenți de la licență, la specializările Psihologie și Științe ale  Educației.

Prin intermediul acestui eveniment s-a oferit studenţilor posibilitatea de a participa la activități  variate:

•             Workshop-uri de formare/ dezvoltarea competențelor de cercetare (planificarea și designul cercetării, analiza statistică a datelor, prezentarea rezultatelor științifice etc.);

•             Dezbateri privind  viitorul cercetării psihologice și educaționale (avantajele  unei cariere în cercetare, internaționalizarea cercetării, noi provocări ale cercetării științifice etc.);

•             Sesiuni  de comunicări științifice (prezentare de lucrări și proiecte de cercetare cu diverse tematici din sfera psihologică și educațională).

Pe lângă participanții de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, la eveniment au mai luat parte studenți de la:

• Universitatea de Vest din Timișoara
  • Universitatea Lucian Blaga din Sibiu