Rezultatele Olimpiadei de promovare a limbii și culturii ruse

Facultatea de Litere, Catedra de Slavistică „Petru Caraman”, Cabinetul de limba rusă au organizat în perioada 19 -20 mai 2017 OLIMPIADA DE PROMOVARE  A LIMBII SI CULTURII RUSE în spaţiul unui alt idiom.

La ediţia a IV-a, organizată în cadrul «ZILELOR CULTURII SLAVE» şi ANULUI PUŞKIN, au participat 56 de studenţi şi masteranzi de la UAIC  şi de la universităţi din  Georgia, Kazahstan, Republica Moldova şi Belarusi, cât şi elevi de la liceele Dimitrie Cantemir şi Emil Racoviţă din Iaşi şi de la  liceul Mihai Sadoveanu din Paşcani.

Preşedinta olimpiadei, doamna profesor universitar dr. Hab. Kadisha NURGALI, şefa catedrei de Filologie rusă a Universităţii Naţionale Euroasiatice „Lev Gumilyov” din Astana, KAZAHSTAN, a apreciat buna desfăşurare a olimpiadei internaţionale şi şi-a exprimat convingerea, că astfel de concursuri sunt necesare atât pentru viitorii specialişti, cât şi pentru consolidarea relaţiilor de parteneriat între univerităţi.

Probele de concurs :

Proba I:

• Eseu (pentru nivel 0 şi începatori – în limba română, pentru celelalte nivele –în limba rusă). Teme propuse – 3 obligatorii – 1 la alegere.
  • Limba rusă  funcţională (minimum lexical din temele de curs practic, proverbe, zicători, ghicitori, frazeologisme, constructii idiomatice).
  • Cultură şi civilizaţie rusă: evenimente 2017

Proba II: Traduceri

• română-rusă  – traducera unui fragment de text  despre Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, (10-15 rânduri)
  • rusă- româna – traducerea unui fragment  text din opera autorilor ruşi (o jumătate de pagină)

Proba III: Interpretare (1-2 poezii din lirica rusă, mici scenete, schiţe etc., la alegere, în limbile rusă sau română.)

au fost câştigate de către Filomon Ecaterina şi Pătrău Alexandra (locul I , nivel A, UAIC), Samatios Mădălina (locul I, nivel B, UAIC),  Moroz Ecaterina (locul I, nivel C, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă”, Iaşi) Isaeva Galina (UAIC) şi Maratova Jamal (Universitatea Euroasiatică „Lev Gumiliov”, Astana, Kazahstan, locul I , nivel C2).

Sponsorii Olimpiadei, Casa Emigraţiei ruse „Al. Soljenitîn” şi Rossotrudnicestvo, au oferit  participanţilor numeroase premii: pentru cunoaşterea limbii ruse la nivel A,B,C.

• Pentru cel mai bun eseu :  Ivanov Adi Tomiţă, Pătrău Alexandra, Popa Elena Teodora, (UAIC), Babashev Ayan, Bakît Aigherim, Beisenbaeva Dinara, Erejepova Aiîmjan, Ernarova Aydana, Jumabaeva Kristina, Makîjan Dana, Nursapa S., Tokenova Adina, Iuy Cemeao,(Universitatea „Lev Gumilyov”; Astana), Estela Baboyan şi Mariam Petrosean (Universitatea din Ahaltzih, Georgia), Yulia Pliuta ( Universitatea „Yanko Kupala”; Grodno, Belarusi), Moroz Ecaterina, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă”,  Saidacari Tatiana, Gadibadi Cristina, Liceul „M.Sadoveanu.
  • Pentru cea mai bună traducere: Moroz Ecaterina, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă”,  Saidacari Tatiana, Gadibadi Cristina, Liceul „M.Sadoveanu, Iordan Doina, Samatios Mădălina, (UAIC).
  • Pentru cel mai bun proiect ştiinţific: Ipatova Alina, (Universitatea „Lev Gumilyov”; Astana)
  • Pentru cea mai bună recitare: Ivanov Adi Tomiţă, Isaeva Galina, Filomon Ecaterina, Euteiov Claudia,  (UAIC)

Olimpiada a promovat  şi ideea diverităţii culturale şi lingvistice, conform căreia cultura are puterea de a aduce oamenii împreună şi face parte din tendinţa şi dorinţa noastră de a-l cunoaşte pe celălalt.