Olimpiada de promovare a limbii și culturii ruse

Catedra de Slavistică „Petru Caraman” a  Facultății de Litere organizează în perioada 19 -20 mai 2017 Olimpiada de promovare a limbii și culturii ruse în spaţiul unui alt idiom. La olimpiadă şi-au anunţat prezenţa studenţi şi masteranzi de la UAIC,de la universităţile din Ungaria, Republica Moldova, Kazahstan, Georgia.

Ediţia a IV-a, organizată în cadrul «Zilelor Culturii Slave» și Anului Puşkin, o are ca preşedintă al olimpiadei pe doamna profesor universitar dr. Hab. Kadisha NURGALI, şefa catedrei de Filologie rusă a Universităţii Naţionale Euroasiatice „Lev Gumilyov” din Astana, Kazahstan.

Sponsorii Olimpiadei, Casa Emigraţiei ruse „Al. Soljenitîn” şi Rossotrudnicestvo, au pregătit pentru participanţi numeroase premii.