Corala „Universitas” vă invită la Concert de Paște

Membrii coralei „Universitas” vă invită cu drag și bucurie la „Concert de Paște” în data de 28 aprilie 2017, începând cu orele 19.00 în capela Institutului Teologic Romano-Catolic „Sf. Iosif” din Iași.

Vă dorim audiție plăcută

Corala „UNIVERSITAS” a fost înființată pe 27 martie 2015 și face parte din Departamentul Servicii pentru Studenți și Absolvenți (DSSA din UAIC), concretizând astfel o serie de inițiative la nivelul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Inițiativele constau în implicarea studenților UAIC în activități cultural-artistice. Înființarea coralei completează lista de servicii integrate oferite studenților și absolvenților UAIC. Corala este o formație muzicală mixtă cu o componență elastică, în funcție de forma de manifestare sau de natura repertoriului. Grupul, format din studenți selectați din cele 15 facultăți ale Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, își propune readucerea artei corale în atenția mediului academic universitar. Cultivând vocea ca instrument generator de emoție profundă și directă, asimilarea și dezvoltarea repertorială se realizează prin abordarea de lucrări ce corespund spiritului și temperamentului formației.

Ne găsești pe facebook/UNIVERSITASdinUAIC

și YouTube: bit.ly/ConcertPaste2016