Curs gratuit Jean Monnet – Integrare economică europeană

Centrul de Studii Europene din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează, în perioada 30 martie – 11 mai 2017, cursul facultativ Jean Monnet – „Integrare economică europeană”.

Cursurile sunt gratuite şi sunt deschise tuturor celor interesaţi. Finanţarea cursurilor este asigurată de Comisia Europeană, prin reţeaua Jean Monnet. Cursurile se vor desfăşura modular, în semestrul al II-lea, anul universitar 2016-2017, conform orarului anunţat pe site-ul www.cse.uaic.ro.

La finalul cursului, participanții vor primi un certificat „Jean Monnet”.

Procedura de înscriere constă în completarea unui formular de înscriere electronic ce este disponibil AICI.

Programul European „Jean Monnet” are drept scop dezvoltarea învăţământului şi cercetării academice în domeniul integrării europene, studiul construcţiei Europei comunitare şi a dezvoltărilor sale instituţionale, juridice, politice, economice şi sociale. Tematica cursului satisface atât nevoia generală de a înțelege procesul de integrare europeană, cât și nevoia de a cunoaște politicile cu impact major asupra diferitelor aspecte de natură economică.

Modulul are drept scop introducerea studentului în filosofia integrării europene, în înțelegerea primară a premiselor, controverselor și pașilor parcurși de europeni în realizarea unificării.

Studentul se va familiariza cu ideea de integrare în Europa, regăsind în sinteză principalele idei și momente din perioada anterioară semnării Tratatului de la Roma (1957), ca moment al declanșării procesului de integrare sub formula unei Comunități Economice – pilon central al formării și funcționării Uniunii Europene astăzi.

Detalii AICI.