Lansare de carte: „Conflictul dintre Știință și Religie. Asupra liberei cugetări” de Constantin Thiron

afis_conflictul_thiron_iasi_mlr_450Marți, 15 noiembrie, începând cu ora 17:00, Muzeul Național al Literaturii Române din Iași, cu ocazia Prelecțiunilor Junimii, va avea loc lansarea volumului Conflictul dintre Știință și Religie. Asupra liberei cugetări, de Constantin Thiron, ediție îngrijită de Marius Rotar, istoric și cercetător științific în cadrul Universității „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia.
Lansarea va fi precedată de conferința susținută în cadrul Prelecțiunilor Junimii de către cercet.dr. Marius Rotar, intitulată Un om, o viziune asupra lumii: dr. Constantin Thiron (1853-1924). De asemenea, o expoziție cu obiecte personale ale dr. Constantin Thiron va fi găzduită cu această ocazie de Muzeul Național al Literaturii Române.
Invitați: prof.univ.dr. Dana Baran – Universitatea de Medicină și Farmacie „Gr. T. Popa” Iași, cercet.șt.I Marius Rotar – Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia, dr. Richard Constantinescu – Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” Iași, precum și distinsa profesoră Constanța Adriana Moise (născută Thiron), cât și ing. Alexandru Moise (Bacău), nepoata, respectiv strănepotul ilustrului dr. Constantin Thiron.
Volumul lansat reprezintă o antologie de texte cuprinzând o serie de polemici din jurul conceptului de liberă cugetare, în România primei jumătăți a secolului al XX-lea, iscate de ideile susținute de Constantin Thiron (1853-1924), medic cu o activitate semnificativă în domeniul medicinii sociale (lupta antialcoolică și cea împotriva tuberculozei), dar și adept al secularismului și susținător al mișcării liberei cugetări.