Expoziție de carte la Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”

expozitie-de-carte-bcuÎn perioada 7 – 8 noiembrie 2016, cu ocazia Zilelor Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu”, Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași va participa la o expoziție de carte (cu vânzare) la care vor fi prezente edituri reprezentative ale Iașului. Standul de carte, în care vor fi expuse noutățile editoriale și titlurile semnificative publicate în ultimii ani, va fi amenajat în holul de la parterul BCU Iași, luni, 7 noiembrie și marți, 8 noiembrie, între orele 10.00 – 15.00.
Cei care vor păși pragul Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” în aceste zile de sărbătoare vor mai putea vizita și expoziția de carte Peripluri istorice din spațiul expozițional de la etajul I al sediului central al BCU Iași și Salonul anual de artă al Uniunii Artiștilor Plastici din România, Filiala Iași, din Galeriile Fundației Regale – Cupolă.
Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” din Iaşi organizează, în fiecare an, la începutul lunii noiembrie, o serie de manifestări aniversare menite să omagieze excelenţa profesională şi continuitatea academică. Colecţiile instituţiei cuprind fonduri provenind din cele mai prestigioase biblioteci care au activat în mediul academic ieşean, cum sunt cele aparţinând Colegiului Vasilian, Academiilor Domneşti, Academiei Mihăilene, Universităţii din Iaşi şi Fundaţiunii „Regele Ferdinand I”, însumând peste 2.500.000 unităţi bibliografice.
Manifestările de anul acesta, înscrise sub genericul Biblioteca şi „fenomenul copy-paste, debutează cu Ziua Porţilor Deschise (6 noiembrie, în intervalul 10-16 – tururi ghidate inclusiv în depozitele de carte ale BCU Iași) şi continuă cu două zile consacrate unor manifestări ştiinţifice şi culturale.
Intrarea la toate evenimentele este liberă.