Expoziţie documentară organizată cu prilejul comemorării a 30 de ani de la moartea lui Mircea Eliade (1907-1986)

afis-expo-eliadeBiblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iaşi vă invită să vizitaţi expoziţia documentară organizată cu prilejul comemorării a 30 de ani de la moartea lui Mircea Eliade, în perioada 10 octombrie – 3 noiembrie 2016, la sediul central (str. Păcurari 4), etajul 1.

Deschiderea expoziţiei va avea loc pe data de 12 octombrie 2016, ora 11, în cadrul spaţiului expoziţional. Invitaţi vor fi Ştefan AFLOROAEI (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi) şi Cristian NAE (Universitatea de Arte „George Enescu” din Iaşi).

Expoziţia realizată de Elena BONDOR (Departamentul Cercetare şi Informare Bibliografică, BCU Iaşi) cuprinde: articole de cultură şi ştiinţifice, pagini de literatură, fragmente din jurnale, amintiri şi pagini de autobiografie, publicate de Mircea Eliade în reviste româneşti din exil, care au apărut în Franţa, R.F. Germania, Spania şi Italia; articole dedicate lui Mircea Eliade în presa românească a exilului după moartea sa, în 1986 (în revista Limite, Paris, şi în Revista Scriitorilor Români, München); reproduceri ale unor desene cu portretul lui Mircea Eliade realizate de către artişti plastici români exilaţi, precum Nina Batalli, Eugen Drăguţescu, George Tomaziu (publicate în reviste româneşti de cultură din exil); desene cu portretul lui Eliade preluate din ediţiile princeps Soliloquii, 1932 (portret inedit de Mac Constantinescu) şi Oceanografie, 1934 (desen inedit de Marcel Iancu); fotografii cu Mircea Eliade din anii petrecuţi în exil.

Expoziția poate fi vizitată gratuit, de luni până vineri, în intervalul orar 8.30-18.30.